PPA AVALDAS ⟩ Kuidas treenitakse K-9 politseikoeri?

Teenistuskoer Keiko ja tema koerajuht Erika.

FOTO: Politsei- ja piirivalveamet

Eestis paljude südamed võitnud ja olulist rolli korrakaitses täitvate K-9 teenistuskoerte õige treenimine on nende töö efektiivsuse aluseks. PPA selgitas lähemalt, kuidas ühte noort politseikoera tähtsaks tööks ette valmistatakse.

PPA teenistuskoera treening algab alates hetkest, kui kutsikas 8-nädalaselt Eestisse saabub ning kestab kuni pensioniea saabumiseni.

Kõige paremini sobivad politseitööks saksa ja belgia lambakoerad, verekoerad, retriiverid ning spanjelid. 

«Sisekaitseakadeemia koerte koolituskeskuse kutsikakursusel saab tulevane politseikoer juhi käekõrval treenides esmased teadmised kuulekuse, sotsialiseerumise, jälje ja lõhna ajamise kohta ning muuhulgas alustatakse tasapisi ka jõukasutuse treeningutega,» sõnab politseimajor Tõnu Tänav.

Kutsikas peab läbima pädevustesti

Kahe aasta vältel õpitu järel toimub atesteerimine, mille kutsikas peab läbima hiljemalt 2,5-aastaseks saamiseni.

Seejärel jätkub täiendõpe sisekaitseakadeemia koertekoolis, kus teenistuskoeral tuleb aasta jooksul osaleda minimaalselt 2 nädalat. 

Kui teenistuskoerale on teatud oskust, näiteks laiba, narkootikumide või millegi muu otsimist tarvis süvendatult õpetada, viiakse läbi spetsiaalsed koolitused.

Koerajuhid treenivad oma neljakäpalist ka koduseinte vahel erinevate mängude ja harjutuste abil.

Ühe koerajuhi keskmine päev hõlmab koeraga jalutamist, tema toitmist, kammimist ja treenimist, mida tehakse vähemalt 2–3 tundi. Graafikujärgsel tööpäeval tuleb juhil koos koeraga teenindada ka väljakutseid. 

Muuhulgas teevad politsei- ja piirivalveameti ametnikud oma piirkonna teenistuskoertega ka rühmatreeninguid.

Teenistuskoer Keiko.

FOTO: Politsei ja piirivalveamet

Koeral on lisaks põhioskusele ka oma eriala

Enamiku teenistuskoertest moodustavad patrull- ja jäljekoerad, lisaks on PPA välja õpetanud narko-, relva-, lõhkeaine ja rahasuunitlusega teenistuskoeri.

Osa koertele õpetatakse ka jõukasutust, kuid seda ainult kurjategijate kinnipidamiseks.