Hoiatus!

Artikkel on sobilik üksnes üle 18-aastastele lugejatele.

Ma olen vähemalt 18-aastane Ma ei ole veel 18-aastane

Julmus ja ebasanitaarsus elusloomaturgudel jätkub praegugi

Vietnami näide illustreerib, kuidas loomaturud pole ainult Hiina probleem

FOTO: Amy Jones/Moving Animals

Värsked kaadrid Vietnami elusloomaturgudelt paljastavad loomade väärkohtlemise ja ebasanitaarsuse, mis jätkub koroonapuhangust hoolimata.

Loomakaitseorganisatsiooni Moving Mountainsi tänavu veebruaris ja märtsis filmitud kaadrid näitavad, kuidas Vietnami turgudel müüakse endiselt elusaid mets- ja koduloomi. Müük jätkub, olenemata riigis kehtestatud eriolukorrast ning rahvusvahelisest survest turge kui ohtlikke viiruskoldeid sulgeda.

Kaadrid paljastavad ka turgudel lokkava julmuse loomade suhtes. Puurides on elusalt müügiks nii kanad, pardid, koerad kui ka veeloomad. Vähid piinlevad väikestes kilekottides ning kalu tükeldatakse elusalt. Konnadel lõigatakse kääridega otsast pea, misjärel loom sipleb veel pikalt edasi. 

«Vietnami näide illustreerib, kuidas loomaturud pole ainult Hiina probleem ning nende reguleerimine uue viiruspuhangu ennetamiseks vajab rahvusvaheliste organisatsioonide kiiret sekkumist,» sõnas Eestis loomaturgude keelustamise petitsiooni algatanud organisatsiooni Nähtamatud Loomad kommunikatsioonijuht Liis Hainla.

Vietnam on teatanud küll plaanist keelustada ebaseaduslike metsloomaliikidega kauplemine, kuid keelule heidetakse ette selle piiratust. Näiteks kuuluvad «ebaseaduslike» liikide alla vaid teatud metsloomad nagu pangoliinid, mis ei vähenda turgude nakkusohtlikkust piisaval määral.

Oma toetust petitsioonile loomaturgude keelustamiseks on Eestis näidanud juba üle 10 000 inimese. Allkirju saab anda veel kuni 16. juunini SIIN.