LOODUSKAAMERA VIDEO ⟩ Tuttpütipaar üllatas esimese poja koorumisega

Esimene poeg koorus üllatavalt varakult

FOTO: Kuvatõmmis videost

29. mail koorus tuttpüti kaameraga pesas esimene poeg. Tuttpütiaasta meeskonnale oli see üllatuseks, sest esimese poja koorumist oodati alles 8.-10. juuni paiku.

16. mail, mil pesa leiti, oli selles tõenäoliselt kaks muna ning esimese muna munes emaslind hinnanguliselt 14. mail. Kokku munes tuttpütt kaameraga pessa viis muna, viimase tõenäoliselt 22. mail, kuid tagantjärele asjaolusid arvestades võis täiskurn pesas siiski juba varem olla.

Pesa leidmise ja kaamera paigaldamise ajal üritati pütipaari võimalikult vähe häirida ning pesa sisu põhjalikult ei uuritud – vanalinnud katavad pesalt lahkudes munad pesamaterjaliga ning osa mune jäi mõne meetri kauguselt vaadates ilmselt märkamata. Kuna tuttpütt haub mune ligikaudu 25 päeva, siis nüüdne koorumine viitab asjaolule, et esimese muna munes tuttpütt pigem juba 4.-5. mai paiku.

Video salvestas Felis silvestris (Looduskalendri foorum).

Kuna tuttpütt muneb tavaliselt iga kahe päeva tagant ning hauduma asuvad vanalinnud kohe pärast esimese muna munemist, siis pojad ei kooru kõik korraga, vaid mõne päeva jooksul. Pesahülgajate lindudena oskavad tuttpütipojad kohe pärast koorumist ujuda ja sukelduda. Väikseid poegi soojendavad vanalinnud oma seljal tiivasulgede vahel.

Otsepilti aasta linnu tuttpüti pesast vahendab Eesti Ornitoloogiaühing koostöös Beta Group’iga, foorumit peab Looduskalender, ülekannet võimaldab Elisa. Tuttpütiaastat toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.