Fotod: ninakinnisuse käes vaevlev ninasarvik viidi traktoriga arsti juurde

Ninakinnisus on tülikas nähtus, mis ei kimbuta vaid inimesi. Ka neljajalgsed vajavad selle tõttu mõnikord arstiabi, kuid kui haige kaalub enam kui tonni, ei ole ettevõtmine kaugeltki lihtne. 

Kaheksa-aastane ninasarvik Layla oli viimasel ajal hingamisega hädas, mistõttu võttis tema koduks oleva Chicago zooloogilise ühingu loomaaia juhtkond vastu otsuse loom ravile saata. Laylat kimbutavat probleemi polnud kerge kindlaks teha, kuid loomaaia veterinaaride meeskonnal õnnestus hingamisraskuste põhjus siiski välja selgitada. 

Ettevõtmise suurimaks takistuseks sai asjaolu, et Laylat tuli lähemalt uurida kompuutertomograafis, kuid loom oli masinasse mahtumiseks liiga suur. Seetõttu tuli muretseda suurem, mobiilne kompuutertomograaf, mis viidi loomaaia paksunahaliste majja. Uinutatud Layla masinani transportimiseks läks vaja 40 meeskonnaliikme abi ja traktorit. 

Uuring õnnestus edukalt ning veterinaarid selgitasid välja, et ninasarviku mure põhjustajaks oli igemesse jäänud haige purihammas, mis nina kaudu hingamist segas. Kuna suukaudne hingamine on ninasarvikute jaoks raskendatud, oleks olukord võinud lõppeda Layla surmaga. 

Ülevaatusele järgnes operatsioon, mille käigus haige hammas eemaldati. Loomaaia veterinaaridele teadaolevalt on Layla näol tegu esimese kompuutertomograafias käinud ja hambaeemalduse läbinud ninasarvikuga. Loom paranes pärast ravi kiirelt ja saab nüüd taas segamatult hingata.