R, 23.10.2020

Valgamaa mees pidi karude peletamiseks püssi paugutama

FOTO: Shutterstock

Tõrva valla Ransi küla külastasid neljapäeva hilisõhtul kaks karu, kelle peletamiseks tuli lasta õhku mitu lasku, kirjutab Lõuna-Eesti Postimees. 

Karud käisid neljas majapidamises, rüüstasid prügikaste ning lõhkusid aedu. Mesikäppi märkas esimesena piirkonnapolitseinik ja jahimees Aleksander Zemskov, kelle väravast kaks karu sisse murdsid. Umbes kella 22 paiku hakkasid tema koerad haukuma. Mees vaatas hoovi ja nägi, et värava taga oli karu, kes prügikasti pikali ajanud. Kui peremees õue läks, jooksis loom minema.

Zemskov käis seepeale naabreid uudisest teavitamas. Kella 23 ajal, kui mees tagasi kodus oli, hakkasid aga koerad uuesti ärevalt haukuma ja kui Zemskovi abikaasa terrassiaknast välja kiikas, vaatas talle hoovist vastu karu. «Laadisin haavlipüssi ära ja läksin õue,» meenutab mees.

Väljas seisis üks mõmmik temast 10 ja teine 15 meetri kaugusel. Üks loom oli kõrvalhoone ees ja teine sõi pirnipuu all pirne. Enda ja pere tervise huvides ning vara kaitseks otsustas Zemskov teha hoiatuslasu, mille peale üks karu kohe üle aia hüppas ja minema jooksis. Teine sõi rahulikult pirne edasi. Koer sai ühe karu põgenemisest julgust ja hakkas pirne söönud karu ründama, mille peale metsloom pöördus koera vastu ja ajas teda aias taga. «Panin ühe paugu veel,» ütles Zemskov. Selle peale sai teinegi karuott aru, et on targem põgeneda, kirjutab Lõuna-Eesti Postimees. 

Samal ajal tuli esimesena põgenenud metsloom tagasi – ei kartnud ta püssiga peremeest ega koeri. «Seisis umbes kümne meetri kaugusel tagakäppadel minu selja taga ja raputas väravaid,» rääkis mees.

Pärast järgmist lasku otsustas loom siiski taas eemalduda. Nii tuligi peremehel karude peletamiseks lasta kokku lausa kuus pauku. «Lapsed ja abikaasa olid traumeeritud ning kõigi rahu rikutud. Lapsed kartsid, et koerad murtakse maha,» rääkis Zemskov.

Zemskov helistas ka keskkonnainspektsiooni keskkonnainfo telefonil 1313, kust öeldi, et jahimees tuleb uinutipüssiga karusid heidutama.

Loe edasi Lõuna-Eesti Postimehest.