K, 30.09.2020

Venemaa loomaärikad parseldavad võltsitud Eesti paberitega kutsikaid Soome

Kutsikavabrikute kasvandike import Soome on riigis pikemat aega probleemiks olnud.

FOTO: MORTEZA NIKOUBAZL/SIPA / MORTEZA NIKOUBAZL/SIPA / Scanpix

Möödunud reedel Helsingi sadamates läbi viidud põhjalikust turvakontrollist selgus, et ligi pooled tol päeval riiki toodud loomadest ei olnud läbinud nõuetekohaseid terviseprotseduure või neil puudusid vajalikud dokumendid.

Kutsikavabrikute kasvandike import Soome on riigis pikemat aega probleemiks olnud. Möödundsuviste andmete kohaselt elas Soomes umbes 700 000 koera ning lemmikloomade võtmise kasvav populaarsus on elavdanud ka ebaseaduslikku kutsikaäri, vahendab Yle. 

Turvakontrolli läbi viinud inspektorid leidsid, et 38-st kontrollitud loomast, kellest 36 olid koerad, esines probleeme 17-l. Mitmetel loomadel puudus nõuetekohane lemmikloomapass, paljud olid vaktsineerimata marutaudi vastu. Lõuna-Soome Piirkondliku Haldusameti esindaja sõnul tuli neli koera magama panna. Neid kõiki ootasid Soomes ees uued pered, ent loomadel puudusid vajalikud reisidokumendid ja tervisetõendid. 

Haldusameti veterinaari Sari Haikka sõnul oli turvakontroll õnnestunud ettevõtmine ning loomade sellisel tasemel läbivaatus peaks saama normiks. Haikka ütles, et eriti ranget läbivaatust tuleb rakendada Venemaalt ja Rumeeniast pärit koertele, sest marutaud pole neis riikides erinevalt Soomest kuhugi kadunud. 

Siinkohal on probleemiks aga võltsitud dokumendid — paljudel Soome toodud koertest on pealtnäha korralikud Eesti lemmikloomapassid ja tervisetõendid, kuid paljud sellised loomad on tegelikult pärit Venemaa koeravabrikutest, kus tõukoeri massiliselt paljundatakse ning nad siis heausklikele ostjatele odavama hinnaga maha müüakse. Haikka nentis, et tegelikult ei garanteeri ka kõrge hind seda, et koer on pärit tervest pesakonnast ning vabrikante on keeruline tabada.