P, 25.10.2020

Kevadine meeldetuletus: enne lõkke süütamist veendu, et sa ei pane põlema elusloodust

FOTO: Thomas Ix / PantherMedia / Thomas Ix / Scanpix

Kuigi kulu põletamine on Eestis aastaringselt keelatud ja rahatrahviga karistatav, siis kevade saabudes tehakse seda siiski kahetsusväärselt palju. Eesti Metsloomaühing palub seetõttu silmad lahti hoida — oksa- ja lehehunnikutes võivad peituda väikesed loomad! 

Sama kehtib ka oma aia lõkkekohas prahi põletamise kohta — enne kui sa selle tiku tõmbad, veendu selles, et okste ja heina sees ei ole ühtegi elusolendit magamas või pole seal näiteks linnupesa, kus sees munad. Esmasel vaatlusel ei pruugi loomi-linde märgatagi, sest inimese lähenedes kasutavad väikesed olendid kuhilat peidukohana. 

«Paneme südametunnistusele, et kui oma aias kulu põletada, peavad olema täidetud ohutuseeskirjad,» kirjutab Metsloomaühing. «Tulekahju avastamisel teata sellest viivitamata Euroopa ühtsel hädaabinumbril 112.»

Enamus maastikupõlenguid saavad alguse esmapilgul süütust lõkkest. Hetkega kontrolli alt väljuda võiv kulupõletamine on aga nii ohtlik, et see on Eestis aastaringselt keelatud. Seadus näeb nii enda kui naabrite elu ja vara, aga ka eluslooduse ohtu seadnud inimestele karistusena ette rahatrahvi kuni 1200 euro ulatuses ning juriidilistele isikutele kuni 3200 euro ulatuses.