P, 20.09.2020

Hea teada: kuidas aastavahetus koos lemmikloomaga üle elada

Ilutulestik mõjub paljudele loomadele ääretult hirmutavalt.

FOTO: Michael Kempf / PantherMedia / Michael Kempf / Scanpix

Aastavahetuse ilutulestik võib olla inimestele ilus vaatemäng, ent sähviv valgus ja vali müra ehmatavad koduloomi ja võivad oluliselt teravama kuulmismeelega loomadele põhjustada isegi valu. Veel pole liiga hilja võtta kasutusele abinõud, mis selle aja ka neljajalgsetele talutavamaks teevad. 

Tundide viisi valgust, müra ja vilesid põhjustab koduloomades stressi ning tekitab ärevust. Pole ka ime: koera helitundlikkus on inimese omast 4-7 korda suurem, kodukassil isegi enam. Selle tagajärjel võivad loomad käituda ettearvamatult, ulguda, haukuda-kräunuda, varju otsida ja isegi seni eeskujulikud tualetiharjumused unustada. Juhul kui loomad viibivad ilutulestiku ajal õues, varitseb oht, et ehmudes soovivad nad koduhoovist põgeneda. Elisa uute teenuste valdkonna juht Kertu Kriisk toob välja, kuidas kõige paremini enda lemmiku eest aastavahetusel hoolitseda.

Alusta juba päeval

Selleks, et koerad oleks aastavahetusel rahulikumad, soovitavad loomakliinikud juba päeval lemmikut väsitada, teha pikem jalutuskäik ja nendega mängida. Mitmed tootjad on turule toonud nutikad helikindlad koerakuudid, mis kaitsevad loomi liiga valju müra eest. Ent kui seesugune pommivarjend kodus kohta leidnud ei ole, saab käepäraste vahenditega ka ise meisterdada loomale mõnusa peidiku tekkidest ja patjadest, kuhu ta vajadusel pugeda saab.

Ära jäta lemmikut õue

Loomakaitsjad panevad omanikele südamele, et koeri ei tohiks kindlasti hoida paugutamise (ega ka muul) ajal ketis, kuna loomal võib tekkida paanika ning tavapärane kuut ei ole piisav varjualune lärmi eest põgenemiseks. Isegi kui seni pole koer või kass ilutulestikku kartnud, ei või iial looma käitumist ette ennustada ega teada, milline sündmus võib muidu julges lemmikus ärevust tekitada. Kõige kindlam on lemmikuid hoida aastavahetuse melus toas.

Summuta õuemüra

Võib tunduda veelgi häirivam teler või raadio valjult mängima panna, ent selle heliga on lemmikloom tõenäoliselt harjunud ning õues kärgatavad paugud ei pruugi tunduda nii valjud, kui taustaks kostub tuttav heli.

Abi ja nõu loomaarstilt

Loomakliinikutes müüakse ka rahustavaid preparaate, mille kasutamine tuleks enne kokku leppida loomaarstiga. Lisaks on loodud ka spetsiaalseid rahustavaid veste, mis avaldavad loomale kerget survet, ent mistõttu tunneb lemmik end kindlamalt. 

Peremees on kõige olulisem

Loomi aitab muidugi ka peremehe lähedus, seega ära lükka looma eemale, vaid tee talle rahulikult pai ja hoia teda ligi. Omanikul tuleks käituda võimalikult loomulikult ning mitte näidata välja, et midagi tavapärasest erineks, kuna loom tajub väga hästi peremehe emotsioone ja reaktsioone.

Ole kindel, et leiad oma paanikas lemmiku

Selleks, et olla kindel, et loom on turvaliselt kodus, tasub kaaluda spetsiaalset looma jälgimisteenust. Väike jälgimisseade kinnitub looma kaelarihmale või traksidele ning annab otse äpist märguandega teada, kus lemmikloom viibib. GPS-signaal on täpne õuetingimustes, kus hirmunud lemmiku asukoha kiiresti määrata saab.

Jälitusseadme aku peab vastavalt looma aktiivsusest vastu keskmiselt 3-4 päeva, vähemaktiivse looma puhul isegi nädala, sest looma uinudes läheb unerežiimile ka jälgimisseade. Kui lemmik lahkub koduks määratud piirkonnast, saab omanik telefonile teate ja näeb äpist lemmiku teekonda ning asukohta, et pereliige kiiresti koju toimetada.

Ole ise eeskujuks

Lisaks sellele, et võiksid näidata oma käitumisega lemmikule, et hirmus maailmalõpuheli, mis õuest kostab, on täiesti normaalne ja kartmiseks ei ole põhjust, võiksid kaaluda, kas ilutulestiku ostmine üheks õhtuks ikka tasub ära.