L, 27.02.2021

Kui oma lemmikloomast hoolid, hoia ta aastavahetusel toas

FOTO: Vitaly Titov / PantherMedia / Vitaly Titov / Scanpix

Aastavahetuse ilutulestikuga kaasnevad valgussähvatused ja paugud võivad panna koduloomad ettearvamatult käituma. Seetõttu kutsub Eesti Loomakaitse Selts (ELS) loomaomanikke üles jätma aastavahetusel oma lemmikloomad koju ja soovitab õues elavad loomad tuppa tuua. 

«Loomad ei ole harjunud müra ja valgussähvatustega. Seetõttu võib aastavahetuse ilutulestik põhjustada loomades stressi ja panna nad põgenema,» selgitas ELS-i otsese abistamise juht Margit Midro. «Paanikahoos ei ole loom enam kontrollitav - ta võib ennast rihmast või ketist lahti rabeleda, teadmata suunas joosta ja isegi viga saada.»

Midro soovitab viia koduloomad, ka ketikoerad, ilutulestiku ajaks tuppa, kuhu on müra vähem kosta. Toas tasub aknad kinni katta, et ei oleks näha häirivaid valgussähvatusi ja panna mängima muusika. Loomulikult on hea, kui keegi saab loomaga tuppa jääda ja teda — inimese juuresolekul tunneb loom end turvalisemalt. Kindlasti ei tohi looma kaasa võtta avalikule üritusele, kus lastakse ka ilutulestikku.

Et sinu loom ei kardaks:

  • too ta tuppa;
  • kata aknad;
  • pane muusika mängima;
  • võimalusel jää ka ise tuppa;
  • juhi looma tähelepanu mujale.

Kui loom paanikahoos siiski põgeneb, aitab lemmikut leida talle paigaldatud mikrokiip ja andmed lemmikloomaregistrites. Kiipe paigaldavad loomaarstid üle Eesti ning kannavad vajalikud andmed Eesti lemmikloomaregistrisse. Loomaomanikul endal tuleb kanda andmed ka üleriigilisse kohalike omavalitsuste lemmikloomade registrisse (LLR). Ilma andmeteta registrites ei ole kiibist looma leidmisel kasu.

Juhul kui loomal puudub mikrokiip, tuleks loomaomanikul kinnitada lemmiku kaelarihmale enda kontaktandmed. Kui loom aastavahetusel kadunuks jääb, tuleks viivitamatult alustada otsingutega ja teavitada lähimat loomade varjupaika ja kohalikku omavalitsust.