T, 24.11.2020

Haruldane leid: Hiiumaal elutseb unikaalne albiino punahirv
Lisatud ka video!

Punahirv. Foto on illustratiivne.

FOTO: Wild Wonders of Europe / Hamblin / Scanpix

Hiiumaal on viimasel ajal kohatud haruldast valget punahirve. Mõne päeva eest õnnestus jahimeestel loom ka lõpuks videolindile jäädvustada. 

«Esimest korda kohtusime valge hirvega juba mai alguses,» selgitas Tahkuna jahimees Karli Kattel. «Kuna sigade Aafrika katku tõttu tuleb metssigade arvukust pidevalt reguleerida, käivad jahimehed ka suvel palju metsas ja kohtuvad seetõttu tihedamalt erinevate loomadega,» kommenteeris Kattel ja lisas, et nüüd õnnestus albiinohirve ka pikemalt jälgida.

Albinism on nii loomadel kui inimestel esinev osaline või täielik värvaine ehk pigmendi melaniini puudumine, mistõttu nahk ja karvkate on tavalisest heledamad. Punahirve karva värvusmutatsiooni põhjust on siinkohal raske öelda. Vaatamata albiinohirve erinevusele teistest liigikaaslastest on tegemist normaalse elujõulise isendiga. Teda on kohatud koos noore hirvepulli ja -lehmadega. Videos on näha valget hirve koos noorema pulliga ning mööduvaid metssigu.

«Kuigi Eestis on varem kohatud albiino metskitsi ja põtru, siis albiino punahirve esinemine on väga haruldane,» ütles EJSi tegevjuht, jahindusbioloog Tõnis Korts. «Euroopas, kus punahirve asurkond on suurem, on selliseid isendeid aeg-ajalt nähtud, näiteks Tšehhis ja Saksamaal,» väitis Korts ja lisas, et Tšehhis Brno piirkonnas on ka spetsiaalne aedik, kus albiino punahirvi aretatakse ja teaduslikult uuritakse.

Albiinohirv pole esimene valge metsloom Tahkuna jahipiirkonnas — varasemalt on sealkandis kütitud kolm valget kährikkoera, kellest kahte kasutatakse nüüd ka õppeotstarbel topistena. Omapärase karvkattega isendeid on kohatud ka mujal Eestis, näiteks mullu novembris nähti valget põtra Pärnumaal, aprillis jäi Tartumaal pildile albiino metskits ning varasemalt on kohtutud albiinodest väikeulukitega, näiteks kährikute ja nugistega.