R, 18.09.2020

Palju õnne! Tallinna loomaaia ninasarvik Kibibi tähistab peagi sünnipäeva

Kibibi sünnipäevapidu 2013. aastal

FOTO: LIIS TREIMANN / PM/SCANPIX BALTICS

Järgmisel kolmapäeval, 4. juulil tähistab oma kaheksandat sünnipäeva Tallinna loomaaia ninasarvik Kibibi, kelle auks korraldatakse loomaaias uhke pidu.

Tallinna Loomaaias elab kolm teravmokk-ninasarvikut: isane Kigoma, sünnipäevalaps Kibibi ning nende äsja aastaseks saanud varss Kibeta. Saksamaal Krefeldi loomaaias sündinud Kibibi tõi aasta tagasi, 3. juunil ilmale esimese järeltulija Kibeta. Neiupõlves oli Kibibi temperamentne ja kepsakas, värske emana on ta aga palju muutunud, toimetab tasa ja targu, ettevaatlikult ja peab oma järeltulijal hoolega silma peal.

Kibibi sünnipäeva puhul lastakse ninasarvikud 4. juuli hommikul kell 11 selleks päevaks veidi metsikuks muudetud aedikusse avastusretkele.

Igal täistunnil räägivad ninasarvikute väliaediku juures ninasarvikujutte loomaaia töötajad:

Eesti keeles: kell 11, 13 ja 15

Vene keeles: kell 12 ja 14

Teravmokk-ninasarvikuid elab looduses ligikaudu 5000. Selle erilise looma arvukus on vähenenud drastiliselt alates 20. sajandi teisest poolest. Tänaseks on nende arv vaid 0,5protsenti sellest, mis oli sajand tagasi. Aastast 1977 on teravmokk-ninasarvik kantud CITESi – ohustatud liikidega rahvusvahelise kaubanduse konventsiooni – I lisasse: igasugune kauplemine ninasarviku, tema osade ja neist valmistatud toodetega on täielikult keelatud.

Sellele vaatamata võtsid salakütid võimust ning viisid teravmokk-ninasarviku väljasuremise äärele. Arvukus kahanes ning populatsioonide geograafilise eraldatuse tõttu vähenes ka geneetiline mitmekesisus. 90-ndate keskpaigaks loeti looduses elavaid teravmokk-ninasarvikuid kokku kõigest 2410 isendit.

1986. aastal kanti teravmokk-ninasarvik Maailma Looduskaitseliidu (IUCN) punases nimistus väljasuremisohus olevate liikide nimekirja. Kümne aasta pärast, 1996. aastal, oli liik muutunud veelgi haruldasemaks ja kanti kriitilises seisundis olevate liikide nimekirja, kus ta on tänapäevani.