K, 30.09.2020

Rahvusvaheline jääkarupäev tõmbab tähelepanu valgetele mõmmikutele

Jääkaru Päev kutsub valgete mõmmikute sõpru külla

FOTO: Tallinna loomaaed

27. veebruar on rahvusvaheline jääkarupäev ja nende suurte kiskjate sõbrad on jällegi koos nende elupaigas Tallinna loomaaias. Seda toredat tähtpäeva peetakse siinmail juba teist korda, esimene loomaaia enda jääkarupäev leidis aset 2013. aastal, mil sündis väike karutüdruk Nora. 

Jääkarupäeva eesmärk on eelkõige teadvustada inimestele nende toredate loomade olukorda meie loomaaias ja seda, et jääkarud vajavad uut kodu ning et iga inimene saab selleks oma panuse anda. Teiseks eesmärgiks on teadvustada jääkarude olukorda terves maailmas ja osana selles missioonis kuulutatakse sel päeval koostöös MediaMarketingiga välja joonistusvõistlus Eestimaa koolides, kus õpilastel on võimalik joonistada teemal – kuidas nemad näevad seda, et jääkarud saavad maailma jaoks päästetud.

Üritus algab kell 12.00 jääkarude juures, kus inimesed kogunevad oma lemmikute Nordi, Friida ja Nora juurde. Projekti «Jääkaru uus kodu» eestvedaja Veronika Padar ning Tauno Kangro seltsis toimub joonistamine ja uue joonistusvõistluse «Päästame jääkaru» väljakuulutamine.

Päevakavas on kaks vabas looduses räätsamatka, matkajate jalanõude külge kinnitatakse räätsad, mis hõlbustavad nii lumel kui ka soisel pinnasel käimist. Jääkarupäeval plaanitakse teha matk just räätsadega, et viia inimesi tavatrajektoorist pisut kõrvale. Loomaaia territoorium on suur ja seal on selliseid soppe, kus kindlasti keegi veel käinud pole. Algselt olidki räätsad abivahendiks jahipidamisel ning pikemate vahemaade läbimiseks, et uusi alasid avastada või lihtsalt ühest asulast teise saada. Räätsade vanuseks pakutakse umbes 6000 aastat.

Lastekava koosneb ekskursioonist, aardelaeka otsimisest ja paljust muust ning laste matkalt naastes tulevad ka tänusõnad, koos tuletatakse meelde joonistamist ja võimalusel toimub tantsimine koos tõeliste tantsijatega. Kell 14 räägib loomaaia giid Aleksei Turovski ning lasteloomaaia juures paiknevas õppeklassis jookseb jääkarufilm, seal on võimalik tutvuda ka näiteks jääkaru nahaga ja nende loomade elustiiliga.